zakłady na żywo

Rzut wolny w footballu australijskim

Rzut wolny w footballu australijskim

Jak wyglądają zasady, których zawodnicy muszą przestrzegać w footballu australijskim? Czasem można usłyszeć, że w tej sportowej grze drużynowej nie ma żadnych zasad. Jest to oczywiście nieprawda, bowiem zasady istnieją i muszą być bezwzględnie przestrzegane. Dobrym przykładem jest rzut wolny w footballu australijskim.

Warto wiedzieć, że w przypadku rzutu wolnego zawodnik, który ma piłkę, nie może być atakowany przez zawodnika z drużyny przeciwnej do momentu, kiedy nie rzuci piłki do innego zawodnika. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zawodnik nie może trzymać piłki w nieskończoność. Ograniczenia także są uregulowane przez zasady footballu australijskiego.

Często mówi się o tym, że sędzia decyduje o wolnym rzucie wtedy, gdy zawodnik z piłką znajduje się na środku pola boiska. Inna lokalizacja zawodnika bezpośrednio wpływa na to, że o rzucie wolnym nie może być mowy. Zawodnik może trzymać piłkę tylko kilka sekund.

Dłuższe przetrzymywanie piłki przez zawodnika jest w footballu australijskim zakazane. Sędzia nie decyduje zazwyczaj o rzucie wolnym wtedy, gdy zawodnik będący w posiadaniu piłki znajduje się nieopodal bramki i istnieje możliwość zdobycia gola. Przestrzeganie tych zasad w kwestii rzutu wolnego jest niezwykle ważne.

Nadużywanie rzutów wolnych nie jest dobrą praktyką. Rzut wolny zmienia na chwilę postać gry, bowiem w footballu australijskim dozwolone jest atakowanie przeciwnika, a w przypadku rzutu wolnego wszelka ingerecja zawodnika z przeciwnej drużyny jest zabroniona.