zakłady na żywo

Football australijski a piłka nożna

Football australijski a piłka nożna

Słyszałeś kiedyś o footballu australijskim? Niewiele osób słyszało o tym sporcie drużynowym. Jest to dyscyplina sportowa dość specyficzna, która rządzi się dość kontrowersyjnymi zasadami. Mówi się często, że reguły gry w football australijski zostały przejęte od innych dziedzin sportowych. Warto więc nieco bliżej przyjrzeć się temu, czym różni się football australijski od innych dyscyplin sportowych. Można byłoby pokusić się o stwierdzenie, że football australijski to odmiana piłki nożnej.

Jednak warto wiedzieć, że te dyscypliny sportowe różnią się znacząco. Główną i najważniejszą różnicą jest to, że piłkę podczas meczu piłki nożnej kopie się, a w przypadku footballu australijskiego zawodnicy podają sobie piłkę. Sam wygląd piłki różni się w przypadku tych dwóch sportów. Piłka do sportu, którym jest piłka nożna jest okrągła, zaś piłka do footballu australijskiego jest podłużna. Elementem wspólnym przy charakterystyce piłki nożnej i footballu australijskiego jest to, że są bramki.

Wyglądają one nieco inaczej. W przypadku footballu australijskiego bramka składa się z czterech pionowych poprzeczek. Trafienie w bramkę pomiędzy środkowymi poprzeczkami punktowane jest zdecydowanie wyżej niż trafienie piłką w bramkę pomiędzy poprzeczki zewnętrzne. Podczas meczu piłki nożnej trafienie w światło bramki jest punktowane tak samo, bez względu na sposób i okoliczności strzelonego właśnie gola. Piłka nożna zdecydowanie więc różni się od footballu australijskiego.